2R6A0386

חשיבות שתיית מים בקרב ילדים מעל גיל שנה

כתבה מאת: רותי אליאב-לטר דיאטנית קלינית MSc ומידענית רפואית

בעוד שעד גיל שנה, התינוק קיבל נוזלים בצורה מיטבית ע"י הנקה, תרכובות מזון, בקבוקי מים ע"י ההורים. בגיל שנה צריכת המים שלו הולכת ופוחתת. זאת בעיקר עקב העובדה שהוא מתחיל לפתח עצמאות, העדפות אישיות ולא תמיד מסכים לשתות בעצמו. הוא הולך לגן ולא תמיד שותה שם בתדירות שהיה שותה בבית בחיק האם, הוא נמצא יותר בחוץ, משתתף יותר בפעילויות, מוציא יותר אנרגיה, וחשוף לאיבודי מים גדולים יותר.

למרות החשיבות שבשתיית מים, סקרי אוכלוסייה שנעשו בעולם מצאו כי ילדים מעל גיל שנה, לא מגיעים לכמות השתייה המומלצת להם מידי יום.

חלק מהסיבות לכך שילדים צורכים פחות מים ממבוגרים הוא שהמים אינם זמינים להם והם תלויים לחלוטין ב"חסדי ההורים" והגננת. בנוסף, ילדים לא אוהבים את טעמם של המים, במיוחד אם הרגילו אותם לשתייה מתוקה.

מדוע חשוב להקפיד על שתייה מספקת של מים בקרב ילדים מעל גיל שנה?

 1. למען העתיד – ילדים מפתחים הרגלים בתקופת הילדות, שישרתו אותם כל החיים, לכן חשוב לחשוף אותם להרגלי שתייה נאותה, ולטעם המים כבר מגיל צעיר. זאת, עוד לפני שייחשפו לשתייה ממותקת המגבירה סיכון להשמנה ולמחלות הקשורות לה בעתיד.
 2. כדי שיעבור להם יום טוב יותר בגן – מחקרים מצאו כי ילדים שאינם שותים מספיק נוטים להיות עייפים יותר, עצבנים, חסרי סובלנות, לעיתים תוקפניים ולא מרוכזים. לעומת זאת כאשר הילדים שותים במסגרת הפסקות יזומות, הריכוז, הזיכרון, המוטוריקה, הזיכרון המנטאלי וביצועים נוספים משתפרים.
 3. למנוע התייבשות – בהשוואה למבוגרים, פעוטות רגישים יותר למצבי התייבשות עקב כך שהם פעילים מאוד פיזית ותלויים לחלוטין בהורים ובגננת באספקת הנוזלים.

מהי כמות הנוזלים המומלצת לפעוטות מידי יום?

ילדים בגילאי שנה עד שלוש צריכים לשתות 1.3 ליטר נוזלים ביום. השתיה המועדפת היא מים, עם עדיפות למים קרים, הם פשוט טעימים להם יותר, לעומת מים בטמפרטורת החדר. כמו כן, כדי להמשיך ולעודד אותם לשתות מים, ניתן להכין יחד איתם קנקן שתייה המכיל מים קרים, פלחי הדרים כמו לימון, תפוז, גבעול של נענע או לואיזה ועוד. הוספת טעם למים תעזור בעידוד השתייה, במיוחד אם הילדים השתתפו בהכנתם.

2R6A0490

מהם הסימנים שהילד לא שתה מספיק בבית או בגן?

הסימן הטוב ביותר למצב הנוזלים בגוף הוא צבע השתן, בשילוב מודעות לחוש הצמא של הילד והתבוננות בו לאיתור סימנים מחשידים שאולי הוא על סף התייבשות. אם הילד מתלונן על צימאון עז גם לאחר ששתה, אם שפתיו יבשות ומתקלפות, אם לחייו אדומות מהרגיל, יש לו עצירות, כמעט לא נכנס לשירותים, צבע השתן שלו כהה ובעל ריח חריף – כל אחד מהסימפטומים הללו יכול לרמז על שתייה לא מספקת. במקרים חמורים יותר של שתייה לא מספקת קיים סיכון שהילד יגיע למצב של התייבשות.

 

מה עושים כאשר מזהים שהילד במצב התייבשות?

פעולה ראשונה הינה מתן נוזלים. על מנת להקל על ילד על פי מחקרים נמצא כי עדיף לתת נוזל ממותק כמו מים עם פטל , או תה קר. שתיה ממותקת שכזאת תגדיל את הסיכוי של הילד להתאוששות מהירה יותר וגם תגדיל את המוטיבציה שלו לשתות כאשר חש ברע. באם הילד אינו מתאושש ואנו רואים סימנים מדאיגים בהתנהגותו, יש לפנות באופן מידי לעזרה רפואית. לעיתים הילד יקבל נוזלים המכילים סוכר ומלחים על מנת להחזיר איבודים שלהם לדוגמא במצב של שלשולים והקאות.

2R6A0555

איך נעודד שתייה בקרב ילדי הגן?

 • ילדים נוטים לחקות את המבוגרים בהתנהגותם, וכן נאה דורש, נאה מקיים. לכן, מומלץ להקפיד על שתיה בקרב הילדים, ובכל פעם שנציע להם כוס מים, נשתה גם אנחנו איתם.
 • זמינות מעלה צריכה, לכן כדאי שבקרבת הילדים, בכל שעות היום, יהיו תמיד מקורות מים כמו בר מים בבית. הוכח מחקרית כי בר מים בבית מגביר צריכת מים ע"י כל בני המשפחה.
 • נשים בכל ארוחה בשולחן המשפחה קנקן של מים ונמנה את אחד הילדים למזוג לכל המשפחה כוס מים.
 • נציע לילדים בכל הזדמנות כוס מים. גם אם סרבו, נציע להם שוב. מסתבר שאם מציעים לילדים שינוי בהרגל מספר רב של פעמים, לבסוף הוא נעתר.
 • על מנת להדגיש בפני הילדים את חשיבות המים אפשר להראות להם מה קורה לעציץ שלא השקו אותו, וכיצד הוא מתעורר לחיים כאשר מחזירים לו את הנוזלים שאבדו.
 • בכל פעם שהילד ייזום בקשה לכוס מים, נתגמל אותו במדבקת סמיילי ונחזק את ההרגל הזה.
 • מומלץ לתלות בגן שלטים עם תמונות בעלות מסר על חשיבות השתייה, על מנת להגביר מודעות באמצעות מידע חזותי.

עכשיו, כשאתם יודעים כיצד לגשת לנושא ומדוע הוא כה חשוב, גשו לבר המים תמי4 שנמצא אצלכם במטבח, מלאו קנקן מים ושתו את כולו יחד עם ילדיכם. לרוויה!

 

 

רוצים את בר המים תמי4 אצלכם בבית? השאירו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

רוצים את בר המים תמי4 אצלכם בבית?
השאירו את פרטיכם ונציגנו יחזרו אליכם

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.