בריאות

מאת:

צוות הבלוג

תאריך:

9/4/18

מה קורה עם המים שלכם לפני שהם מגיעים לברז?

מתכות? קוליפורמים? חומרי הדברה? תרופות? חלודה? כל אלו ועוד עשויים להגיע למי השתייה. אל דאגה, בישראל התברכנו במים איכותיים שעוברים את כל הטיפולים והתהליכים כדי לעמוד בסטנדרטיים העולמים המחמירים ביותר. אבל מה קורה כשהם מגיעים לבית? הצנרת הביתית היא כבר באחריותכם בלבד

עבור כל יצור חי, החל בחיידקים וצמחים וכלה בבני אדם, המים הם חומר הכרחי לקיום. כבר לפני מאות אלפי שנים התפתחו תרבויות אנושיות סמוך למקורות מים, וזאת כדי להבטיח אספקת מים לשתייה, מזון ואף לתרבות ופולחן. גם כיום מים הכרחיים לכל תחומי החיים לרבות גידולי מזון, תעשייה ובראש ובראשונה כמובן שתייה. המים אשר מצויים בגופינו, ותופסים כ-70% ממנו, משמשים כבסיס לכל התהליכים הגופניים. כך למעשה, המים הם החומר הנצרך ביותר בחיים.

 

בארצנו, משק המים הישראלי עבר שינויים גדולים בשנים האחרונות. אם בעבר המים שסופקו היו מים שמקורם בימת הכנרת או בקידוחים ממאגרים תת-קרקעיים, היום בין 60%-70% מהמים המסופקים הינם מים מותפלים. לרוב, מים אלה נמהלים עם מים טבעיים והמים הסופיים שמגיעים אל ביתנו הם תמהיל של שני הסוגים.

 

לשמחתנו, מדינת ישראל השכילה להיערך לנושא המחסור במים שנגרם עקב דלדול במאגרי המים הטבעיים בשל מיעוט משקעים ועליה בצריכת המים. ערים בעולם שלא עשו זאת, עומדות כיום בפני משבר מים חמור. קייפטאון למשל, בירת דרום אפריקה, נמצאת בפני משבר מים חריף וקיים חשש אמיתי שהמים בברזי האנשים פשוט ״ייגמרו״. ישראל לעומת זאת, נחשבת מעצמה בתחום פיתוח טכנולוגיות המים ואף ידועה כמדינה המובילה בעולם בשימוש במים ממוחזרים.

יחד עם זאת ומעל לכל, האתגר הגדול ביותר הינו אספקת מים איכותיים ובריאים על ידי שימור איכותי של מקורות המים, טיפול יסודי במים ושימור מצבם לאורך מערכת ההובלה כדי שיגיעו אלינו ראויים לשתייה. אולם, מנין מגיעים אלינו המים?מי ברז

מקורות המים בישראל

אם בעבר ימת הכנרת סיפקה מקור מים נכבד והזרימה דרך המוביל הארצי כמויות רבות של מים דרומה, כיום, עקב הירידה במפלס הכנרת, זו איננה משמשת עוד כמקור מים עיקרי לתושבי המדינה אלא כמקור מקומי המשרת בעיקר את תושבי הצפון. מקורות מים נוספים הינם אקוויפרים, מי תהום המקבלים את מימיהם מהתנקזות גשמים, ומתקני התפלה.

למעשה, מתקני ההתפלה הם היום מקור המים העיקרי בישראל. מדובר במתקנים אשר פזורים לאורך חוף הים, ומתפילים את מי הים באמצעות תהליך הנקרא אוסמוזה הפוכה. במסגרת ההליך, מופחתים באופן ניכר המלחים המומסים במי הים והמים המליחים הופכים למים ״מתוקים״. מכאן אף כינוי התהליך, מהמילה ״תפל״. באנגלית, השם מתאר בצורה נכונה יותר את התהליך: Desalination, ובתרגום לעברית – הפחתת מלחים. לרוב, המים המותפלים מעורבבים בתמהיל זה או אחר עם מים טבעיים ומופצים במערכת הובלת המים.

מים איכותיים

כיצד מבטיחים את איכות המים?

השאלה כיצד מוודאים שאיכות המים טובה ונשמרת לאורך כל זמן ההובלה במערכת אספקת המים היא חשובה, ומוטלת באחריות משרד הבריאות ושל כולנו. מים ראויים לשתייה חייבים לעמוד ב״תקנות בריאות העם (איכותם התברואתית של מישתייה ומתקני שתייה)״. תקנות אלו כוללות הגדרות לחומרים הנבדקים במי השתייה וקובעות את ריכוזם המקסימלי, הוראות לתדירות הבדיקות שעוברים המים, כיצד יש לטפל בחריגות ועוד.

בהתאם לכל סוג מקור המים, המים עוברים סדרת טיפולים כדי להבטיח את איכותם, למשל: שיקוע חלקיקים וסינון. כמו כן, למים מותפלים מוסיפים סידן על מנת להגן על מערכת הצינורות ולמנוע קורוזיה של הצנרת שעלולה לשחרר למים חומרים בלתי רצויים, וכלור – שתפקידו הוא להגן בפני התפתחות חיידקים. החיסרון של הכלור אפוא הוא בטעם הלוואי שהוא יוצר במים.

הצנרת הביתית שלכם היא רק באחריותכם 

הצנרת הביתית שלכם היא רק באחריותכם

עם כל המשאבים הרבים של כל הארגונים האחראים על המים שלנו, אחריותם מסתיימת בכניסה לבניין שלנו. הדרך שהמים עוברים מנקודת החלוקה בה המים נבדקים, ועד לכניסה לביתנו לרבות הדרך בצנרת הביתית – היא באחריותנו בלבד.

מסע קצר זה עשוי בהחלט לגרוע מאיכות המים ואף לקבוע את האיכות המים שאנו שותים. בעניין זה, חשוב לדעת כי צנרת ישנה שעברו בה כמויות גדולות של מים עלולה להשיל חומרים בלתי רצויים למים כמו חלודה (ברזל) עופרת ונחושת. כמו כן היא מהווה מצע להתפתחות חיידקים ועובשים אשר משפיעים על איכות, מראה וטעם המים. זה המקום שלנו כצרכנים להבטיח את איכות המים אותה אנחנו והילדים שלנו שותים.

רוצה את בר המים אצלך בבית? צריך רק להשאיר פרטים ונציגינו יחזרו אליך בהקדם

*אופס, שכחת להכניס את השם שלך
*אופס, שכחת להכניס את הטלפון שלך הזנת טלפון לא תקין
*אופס, שכחת להכניס את האימייל שלך הזנת מייל לא תקין
תודה על פנייתך נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם
חלה תקלה בשליחת הטופס. אנא נס/י שוב במועד מאוחר יותר.