בריאות

מאת:

צוות הבלוג

תאריך:

15/1/17

זהירות: הכל על הסכנות בשתיית מים מבקבוקי פלסטיק

הידעתם? על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 33% מהישראלים (בני 20 ומעלה) שותים בדרך כלל מי ברז, 44% שותים מי ברז מסוננים או מטוהרים ו-23% שותים מים מבקבוקים או ממכלים. אם אתם מעדיפים לשתות מים מבקבוקים או מכלי פלסטיק, הכתבה הזו עבורכם!

מהם החסרונות העיקריים של שימוש בבקבוקי מים המורכבים מפלסטיק?

 1. השפעה על המערכת ההורמונלית:

  מים הנארזים בבקבוקים שוהים זמן רב באריזה וחשופים לתנאים כמו טמפרטורות גבוהות וקרינה- הדבר עלול לזרז שחרור חומרים בעלי השפעה על בריאותינו מתוך הפלסטיק לתוך המים. חומרים אלו הינם מסוג endocrine disruptors compound) EDC), אשר עלולים להשפיע על המערכת ההורמונלית ומערכת ההפרשה הפנימית. אמנם מים בבקבוקים נבדקים ביציאה מהמפעל, אולם מה קורה למים אלו לאחר שהייה ממושכת בבקבוקים?

 2. פגיעה באיכות הסביבה:

  החומרים הנפלטים מן הפלסטיק מחלחלים את האדמה ושרשרת המזון, בקבוקי הפלסטיק אינם מתכלים, בזבוז אנרגיה בייצורם, הגדלת זיהום אויר, פליטת גזי חממה וכדומה. בנוסף, הבקבוקים מיוצרים בצורה מסחרית והמונית, עובדה שמייצרת כמויות אדירות של אשפה ופלסטיק בלתי מתכלה.

pic_for_blog-3-3

 

עד שיתבררו העובדות ועד שישנו את המלצות הצריכה כדאי שתהיו בצד הבטוח, ומאחר ומדובר לעיתים בשתייה מבקבוק בקרב הילדים שלנו, אנו תמיד נוהגים בעיקרון “הזהירות המונעת”:

 1. העדיפו למזוג לילדים מים ממקור אשר לא מכיל פלסטיק, ואם בכל זאת השתמשתם בבקבוקים- דאגו לשטפם היטב עם מים וסבון, ולייבש היטב.
 2. במקרה ועולה הצורך לנייד את המים ולהנגיש אותם לשימוש מחוץ לבית, מומלץ להשתמש בבקבוק מיוחד המיוצר ונועד לשימוש רב פעמי ובטוח, כמו בקבוק ה- drinkout של שטראוס מים.
 3. התקינו את בר המים תמי4 בבית. בר המים נטול חומרים מסוכנים וכמו כן מרכיביו מתכלים וחוסכים שימוש של כ-800 בקבוקי מים בשנה לכל משפחה. מעבר לכך, הנגישות למזיגה, הקלילות והרגשת העצמאות שיקבלו הילדים שלכם, יובילו לשתיית מים מרובה בקרב ילדכם. על פי סקר הגל החדש 2016: 74% מהמשפחות מעידות שמאז שיש להם את בר המים תמי4 הילדים שותים יותר מים.

pic_for_blog-3-1

 

אם אתם בכל זאת משתמשים בבקבוקי מים קנויים, על מנת למנוע זליגת רכיבים מהפלסטיק למים הימנעו מהפעולות הבאות:

 1. חימום והקפאה של בקבוק הפלסטיק עם המים.
 2. הכנסת מים רותחים לבקבוק.
 3. אחסון הבקבוק במקום חם כמו מכונית או חשיפה לשמש לשעות רבות.
 4. רכישת בקבוקים סמוך לתחנת דלק, או למקומות בהם חשיפה לחומרים כימיים או גזים רעיים כמו בצידי הדרך.
 5. שימוש חוזר בבקבוקי פלסטיק- נהגו להחליפם לעיתים קרובות ולהימנע משימוש חוזר לאורך זמן.
 6. שימוש בבקבוק שרוט או פגום.
 7. שטיפת הבקבוק במדיח או במי ברז חמים מידי.

pic_for_blog-3-2

גם אתם רוצים שכל המשפחה תשתה יותר מים? לחצו כאן וקבלו הצעה משתלמת!

הקפדה על הכללים הנ”ל תמנע סיכונים אפשריים לבריאות ילדינו, ואפילו אם הסבירות להם היא מזערית, ככל שמדובר בילדים, כדאי שנחמיר עם הזהירות. בנוסף, נתרום לאיכות הסביבה ובכך נזכה במצווה נוספת של שמירה על “הקיימות”. סביבה בריאה בסופו של דבר, עקב עיקרון שרשרת המזון, תשיב לנו בחזרה בשמירה עלינו.
לסיכום, עובדה: כנסת ישראל עברה להגשת מים בקנקנים בעת הדיונים בוועדות ובאירועים. הגשת המים בקנקנים החליפה את בקבוקי המים המינרליים שהוגשו עד כה בוועדות. עד כה צרכה הכנסת בוועדות כ-60,000 בקבוקי מים מינרליים בשנה, בעלות של כ-500,000 ₪. הגשת המים אמורה לחסוך כ-500,000 ₪ בשנה וגם להפחית את נפח פסולת הפלסטיק בכ-30 קוב. נחמד, לא?

רוצה את בר המים אצלך בבית? צריך רק להשאיר פרטים ונציגינו יחזרו אליך בהקדם

*אופס, שכחת להכניס את השם שלך
*אופס, שכחת להכניס את הטלפון שלך הזנת טלפון לא תקין
*אופס, שכחת להכניס את האימייל שלך הזנת מייל לא תקין
תודה על פנייתך נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם
חלה תקלה בשליחת הטופס. אנא נס/י שוב במועד מאוחר יותר.