בריאות

מאת:

צוות הבלוג

תאריך:

15/3/18

"חלקיקי פלסטיק נמצאו ברוב בקבוקי המים המינרליים"

מחקר חדש שפורסם ב-BBC ובמגזין TIME, אשר בחן 250 בקבוקי מים מינרליים, הגיע למסקנה מדאיגה: ביותר מ-90% מהם יש חלקיקי פלסטיק בגודל של שיערה אנושית. בכל בקבוק יש בממוצע 10 חלקיקים כאלה, שעלולים להגיע לא רק למערכת העיכול אלא גם למערכת הדם

שותים מים מינרליים? אתם כנראה בולעים לא מעט חלקיקי פלסטיק מסוכנים במהלך השתייה, כך חושף מחקר נרחב אשר פורסם ב-BBC הבריטי ובמגזין TIME היוקרתי, אשר מעורר דאגה רבה שכן עדיין לא ברורות ההשלכות הבריאותיות שלו.

מחקר שבחן 250 בקבוקי מים מינרליים של 11 מותגים מוכרים, מתשע מדינות אירופאיות, הגיע למסקנה חד משמעית – זיהום של חלקיקי פלסטיק נמצא ביותר מ-90% מהדוגמיות.

המחקר, אשר נערך על ידי “State University of New York”, מצא ממוצע של 10.4 חלקיקי פלסטיק הגדולים מרוחב של שיערה אנושית בכל ליטר מים. כך שבבקבוק של ליטר וחצי, היו בממוצע כ- 16 חלקיקים שכאלה ברוחב שיערה אנושית. על פי עורכי המחקר, זהו זיהום משמעותי אשר עלול לסכן את הציבור, והוא רב יותר מכל ממצא שהיה בברזים בתים, אפילו בהיעדר מערכת סינון ביתי.

 

על פי המחקר, האשמה להימצאות הזיהום הנרחב במותגי המים בבקבוקים היא משני מקורות – האחת קשורה לתהליכי הייצור של הבקבוקים שמותירים חלקיקי פלסטיק חופשיים בתוך הבקבוק, והשנייה קשורה לתהליך האריזה של כל אותם בקבוקים.

עדיין לא ברורות ההשלכות הבריאותיות של הממצאים הללו, שכן עד 90% מחלקיקי הפלסטיק הנבלעים עלולים להגיע לא רק למערכת העיכול אלא גם למערכת כלי הדם בגוף האדם, שכן החלקיקים מספיק קטנים. מנגד, חלק עלולים, לדעת החוקרים, לחסום את מערכת העיכול או לפגוע במערכת הלימפה, כך על פי מחקרים שקיימה בנושא גם הרשות האירופית לבטיחות במזון.

“מצאנו חלקיקי פלסטיק בבקבוק אחרי בקבוק, במותג אחר מותג” הסבירה פרופ’ לכימיה שרי מייסון, אחת מעורכות המחקר. “הזיהום נמצא בכל המותגים, במוצר צריכה – בקבוקי מים מינרליים מפלסטיק – שהפכו למוצר כל כך נפוץ בחברה המודרנית”.

 

פרופ’ מייסון והקולגות שלה לקיום המחקר מצאו כי רבים מאותם חלקיקים לא ניתנים לזיהוי בעין אנושית במהלך השתייה של מים מינרליים מבקבוקים, וזאת על אף שחלקם הגיעו, כאמור, לרוחב של שיערה אנושית. חלקיקים קטנים יותר הגיעו למספרים גדולים בהרבה של 314 חלקיקים בכל ליטר מים מבוקבקים, שההערכה שגם הם עשויים מפלסטיק הנשאר בבקבוקים כתוצאה מהתליך הייצור והאריזה שלהם.

בחברות המים המינרליים הגיבו ואמרו כי הם מקיימים תהליכי ביקורת קפדניים אך הם לומדים את ממצאי המחקר החדש. אחת מאותן חברות הודתה כי היא לא יכולה לשלול את הימצאותם של חלקיקי פלסטיק בבקבוקים שהיא מוכרת.

 

רוצה את בר המים אצלך בבית? צריך רק להשאיר פרטים ונציגינו יחזרו אליך בהקדם

*אופס, שכחת להכניס את השם שלך
*אופס, שכחת להכניס את הטלפון שלך הזנת טלפון לא תקין
*אופס, שכחת להכניס את האימייל שלך הזנת מייל לא תקין
תודה על פנייתך נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם
חלה תקלה בשליחת הטופס. אנא נס/י שוב במועד מאוחר יותר.