בריאות

מאת:

צוות הבלוג

תאריך:

12/4/18

מה הקשר בין זיהום אוויר למים שאנחנו שותים?

למה זיהום האוויר משפיע על המים שאנחנו שותים? כיצד ייתכן ששיירי תרופות נמצאים במקורות המים? ומה הקשר בין חקלאות ואיכות המים? כל התשובות לפניכם

המים הם מקור החיים. מים היוו תמיד את הכוח המניע, וזו הסיבה שהאנושות התפתחה סמוך למקורות מים. יתר על כן, התפשטותם של עמים לאורך ההיסטוריה היתה תלויה ביכולת שלהם לנהל ולהוביל את המים, ולהתרחב על פני שטחים תוך הבטחת אספקת מים. ואולם, אספקת מים והובלתם בצורה איכותית העלתה אתגרים רבים. כך למעשה, לסינון ושיפור מי השתייה ישנן עדויות כבר משנת 4000 לפני הספירה. עד המאה ה-18 לספירה כבר התפתחו שיטות לסינון ומניעת עכירות המים בכל רחבי העולם, אך היה זה רק בעשורים האחרונים, שנעשתה פריצת דרך והתקדמות טכנולוגית משמעותית בתחום זה, לרבות הבנה והבחנה בין מזהמים שונים, מקורם והשפעתם על בריאותנו.

זיהום אוויר

האם יש קשר בין זיהום אוויר לאיכות המים?

זיהום האוויר וההתחממות הגלובלית הם נושאים שכנראה כמעט כל אדם שמע עליהם. ואולם, לא הרבה יודעים שיש להם קשר גם לאיכות המים שלנו. שכן, ההשפעה של שחרור חומרים מזהמים מהתעשייה, מתחנות כח ומכלי רכב לאטמוספירה גורמת לפגיעה בשכבת האוזון. שכבת האוזון, המגינה עלינו מפני קרינה והתחממות כדור הארץ, משפיעה בין היתר, גם על פיזור המשקעים וכמותם. כתוצאה מהפחתה בכמות המשקעים, הרכב המים משתנה וגורע מאיכות המים.

בנוסף, כשזה מגיע לזיהום אוויר, חשוב להבין כי החומרים המזהמים שנפלטים לאוויר מצטברים סביבנו בכל: החל מהאטמוספירה והקרקע וכלה בצמחים, בבניינים ובכל מה שמקיף אותנו. אותם חומרים המצטברים באוויר נשטפים עם המשקעים לקרקע, ומחלחלים יחד למאגרי המים המשמשים אותנו כמקור למי שתייה.

שאריות של תרופות

בעשור האחרון, התפרסמו ברחבי העולם דיווחים לא מעטים על שיירי תרופות ונגזרותיהן שנמצאים במקורות המים שלנו ומשם מגיעים למי הברז. כמו כן, מאמרים רבים הצביעו על פגיעה במערכות אקולוגיות וביצורים ימיים אשר נמצאים בהן בשל אותם גורמים מזהמים. אם כך, עולה השאלה מנין מגיעים חומרים אלו למים שלנו? התשובה לכך נעוצה בעובדה שהחומרים הפעילים בתרופות מופרשים מהגוף ומגיעים אל מערכת הביוב. הם אינם מושפעים מתהליכי סינון ופירוק שמטרתם לטהר שפכים, והיות וחלק מהשפכים המטוהרים מוזרמים לים, לנהרות ולאגמים – אותם שיירי תרופות עשויים להגיע גם למאגרי המים שלנו. חשוב לציין, כי חומרים אלו אינם נמצאים תחת ניטור מתמיד של איכות המים ולכן, לצערנו, אין ממש אינפורמציה לגבי נוכחותם וריכוזם במי השתייה שלנו.

זיהום אוויר והקשר לזיהום המים 

חקלאות ואיכות המים

כאשר אנו ניגשים לבחור פירות וירקות אנחנו רוצים לראותם גדולים ויפים. לפיכך, החקלאים שרוצים להבטיח את התוצרת והיבול שלהם עושים שימוש בדשנים וחומרי הדברה. אולם, החומרים בהם משתמשת החקלאות המודרנית נשטפים למאגרי המים שלנו ומשם עלולים להגיע למי השתייה. התקנים לאיכות מי השתייה בישראל אמנם מחייבים את ניטור ריכוז חומרים אלו במים, אבל חשוב לזכור כי התקן מכתיב סף מקסימלי להימצאותם, מה שבכל זאת, מתיר נוכחות חלקית שלהם כשעדיף שלא יימצאו במים כלל.

צנרת הבית – זו אחריות אישית

הצנרת הביתית היא הדרך האחרונה אותה עוברים המים בטרם הם מגיעים לכוס השתייה שלנו. אותה דרך משפיעה רבות על איכות המים ב״כוס הפרטית״, עם זאת הנושא אינו נמצא במודעות של רבים למרות שמדובר באחריותנו האישית. מרגע שהמים מגיעים לפתח הבית, בין אם מדובר בבניין או בבית פרטי, איכות המים נמצאת באחריות הדיירים. במידה ומדובר בצנרות ישנות וחלודות, המים אשר יוצאים בסופו של דבר מהברז, גם אם הגיעו איכותיים וטובים, נגרעים, מה שמורגש הן במראה והן בטעם המים. למען הסר ספק, חשוב להגיד שמי השתייה בארץ טובים ואיכותיים, ועוברים את כל תהליכי הטיפול והניקוי הקפדניים ביותר. אולם, מרגע שהם מגיעים לצנרת הביתית שלנו, הם נמצאים תחת אחריותנו האישית.

 

לסיכום, למרות שתהליכי הטיפול ומתקני הניקוי של מי השתייה בארץ עושים עבודתם נאמנה ואין ממה לחשוש, ישראלים רבים מחליטים להחזיק מסננים בביתם, ובצדק. למים שאנחנו שותים חשיבות רבה לבריאותנו, וזוהי אחריותנו האישית לעשות כל שביכולתנו כדי שהללו יהיו טובים ונקיים ממזהמים שונים כדי שכל בני המשפחה שלנו יוכלו ליהנות ממים איכותיים, צלולים וטעימים יותר.

רוצה את בר המים אצלך בבית? צריך רק להשאיר פרטים ונציגינו יחזרו אליך בהקדם

*אופס, שכחת להכניס את השם שלך
*אופס, שכחת להכניס את הטלפון שלך הזנת טלפון לא תקין
*אופס, שכחת להכניס את האימייל שלך הזנת מייל לא תקין
תודה על פנייתך נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם
חלה תקלה בשליחת הטופס. אנא נס/י שוב במועד מאוחר יותר.