ילדים

מאת:

צוות הבלוג

תאריך:

5/1/17

אמא, אבא, כואב לי: איך לטפל ולמנוע כאבי ראש אצל ילדים?

תלונות על כאבי ראש הן מהנפוצות ביותר בקרב ילדים. הגורמים לכך רבים וגם הפתרונות, אבל שתיית מים היא הדרך הפשוטה ביותר למנוע מהקטנטנים שלנו את התופעה – וגם להקדים תרופה למכה

כמה פעמים יצא לכם לשמוע את המשפט הזה מהילדים שלכם? כנראה שלא מעט. מדובר באחת התלונות הנפוצות ביותר אצל ילדים, ובעוד שאצל מרביתם מדובר באירועים בודדים לאורך הילדות – אצל אחרים כאבי הראש מגיעים בתדירות גבוהה מאוד, ואפילו משבשים את חיי היומיום שלהם.

 

אותנו ההורים זה תמיד מלחיץ, אפילו כשמדובר באירוע חד-פעמי, אבל לרוב אין סיבה לרוץ לרופא הילדים ולבקש בדיקות הדמיה. אם לא מדובר במיגרנה – שכוללת לרוב גם כאבי בטן, הקאות, חיוורון ועוד – סביר להניח שמדובר בבעיה פשוטה למדי שמקורה לרוב בהתייבשות (או כמעט-התייבשות) הגורמת להתכווצות כלי הדם במוח.

 

pic_for_blog38

אז מהן הסיבות העיקריות לכאבי ראש אצל ילדים? במקרים שאינם קשורים בבעיות רפואיות (סינוסיטיס, מתח בשרירים, דיכאון, יתר לחץ דם ועוד), הבעיה היא לרוב סביבתית, הנובעת מאורח החיים של הילד. כאבי הראש יכולים להיגרם כתוצאה מפרקי זמן ארוכים ללא אכילה (בייחוד של ארוחת בוקר), הפסקה בצריכת קפאין ושוקולד עקב “התמכרות”, לחץ נפשי, הפרעות שינה ואפילו עצירות. גם צפייה ממושכת בטלוויזיה, היעדר פעילות גופנית, שינויים במזג האוויר ואף לעיסת מסטיק מוגזמת יכולים להוביל לכאבי ראש.

 

pic_for_blog39

הפתרונות למקרים של כאבי ראש הם רבים ומגוונים, אבל על כולם להתחיל מאותה הנקודה: אם הילדים שלנו מתלוננים על כאבי ראש, הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא לתת להם לשתות שתי כוסות מים. במקרים רבים החזרה של נוזלים לגוף צפויה לעשות את העבודה, אבל אם הכאבים נמשכים או חוזרים על עצמם לאורך זמן אפשר גם לבחון מחדש את הרגלי האכילה של הילד, להקפיד על שעות שינה רבות (לפחות תשע שעות שינה בכל לילה), לדאוג לאווירה נעימה ובמידת הצורך לפנות לטיפול רגשי.

אפשר ורצוי לדאוג שהילדים יעשו פעילות גופנית, ימנעו מצריכה מופרזת של קפאין, משקאות אנרגיה ושוקולד. אם הכאבים נמשכים לאורך זמן, אפשר גם לנהל “יומן כאב ראש” ולבצע רישום של מקרי הכאב ושל שגרת היום של הילד. אם כל הדברים הללו לא מסייעים, יש פנות לרופא ילדים ולהיוועץ עמו.

 

 

במקביל לכל הטיפולים הללו, חשוב להקפיד שהילדים שלנו שותים – והרבה. חשוב לוודא שהם מקפידים לשתות במהלך היום בבית-הספר, גם כשאינם מרגישים צמא, ושתמיד יהיו בקרבתם מים זמינים, בבית ומחוצה לו. על פי סקר שערכה שטראוס מים, מעל 80% מההורים טוענים כי הם מקפידים שילדיהם ישתו כמות מינימלית ביום, ו-98% מאמינים כי שתייה מרובה של מים חשובה לבריאות.

הרגלים קבועים של שתיית מים והנגשת מקור מים זמין ונוח לילדכם, לאורך כל היום, יפחיתו משמעותית את הסכנה להתייבשות בקרב ילדיכם וידאגו שגם להם – וגם לכם – יהיו הרבה פחות כאבי ראש. על פי סקר הגל החדש, 81% מהמשפחות שיש להן בר מים תמי4 בבית מעידות שהן שותות יותר מים. אז למה אתם מחכים? לחיים!

 

רוצה את בר המים אצלך בבית? צריך רק להשאיר פרטים ונציגינו יחזרו אליך בהקדם

*אופס, שכחת להכניס את השם שלך
*אופס, שכחת להכניס את הטלפון שלך הזנת טלפון לא תקין
*אופס, שכחת להכניס את האימייל שלך הזנת מייל לא תקין
תודה על פנייתך נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם
חלה תקלה בשליחת הטופס. אנא נס/י שוב במועד מאוחר יותר.