בריאות

מאת:

צוות הבלוג

תאריך:

8/3/17

הקשר בין שתיית מים לתזונה בריאה בקרב ילדים

לא הרבה מאיתנו יודעים, אך שתייה במידה נכונה ובריאה מעודדת גם הרגלי אכילה ותזונה נכונים ובריאים בקרב ילדים. אבל זה לא הכל, מתברר שהפעולה עובדת גם ההפך. איך זה עובד?

לא נחדש אם נספר לכם שחשוב מאוד לעצב לילדים הרגלי תזונה נכונים, כבר מגיל צעיר, שישרתו אותם בהווה ובעתיד. אחת השיטות שיעזרו לכם במשימה היא להרגיל אותם לשתות מים.

 

pic_for_blog-4-1

 

על מנת לבדוק את הקשר בין שתייה לאכילה נכונה, נעשה מחקר בגרמניה (“מחקר דונלד“) בקרב 717 ילדים בגילאי 11-4, שמטרתו לבדוק את הקשר בין מאזן הנוזלים בגוף (“הידרציה”) להתנהגות התזונתית של הילדים.

לילדים נלקחו דגימות שתן שנאספו במשך 24 שעות, על מנת לברר את מצב הנוזלים בגוף, ולבדוק האם הם בהידרציה טובה או במצבים של התייבשות בדרגות שונות. במקביל נלקח מהם תיעוד של יומן אכילה במשך שלושה ימים, ולפיו נעשה ניתוח של טיב התזונה היומית.

התוצאות הראו כי ילדים שהיו בהידרציה טובה, כלומר, רווים מספיק בנוזלים בגוף, היו במצב התזונתי הטוב ביותר. ילדים אלה צרכו הכי פחות שומן, שתו יותר מים, ואכלו מזונות העשירים יותר במים, בהשוואה לילדים שדרגת ההידרציה שלהם הייתה נמוכה יותר.

מסקנת המחקר הייתה שילדים שנמצאו במאזן הנוזלים הגבוה ביותר, היו בעלי תזונה בריאה ומאוזנת יותר. כלומר, ילדים שמאזן הנוזלים אצלם בגוף גבוה יותר, התזונה שלהם גם בריאה יותר. השאלה מה קדם למה, הביצה או התרנגולת, והאם התזונה הנכונה משפרת מצב נוזלים בגוף או להפך, תישאר כנראה פתוחה ותמתין למחקרים עתידיים בנושא.

 

pic_for_blog-1-2

 

אז מה בעצם הקשר בין תזונה לשתייה?

  1. תזונה נכונה מאופיינת בצריכה גבוהה של מזונות עשירים במים כמו ירקות, פירות ועוד, והקפדה על צריכתן תורמת לטובה על מאזן הנוזלים בגוף.
  2. שתייה מספקת יוצרת תחושת שובע והפחתת אכילה. אם צמאים- אוכלים יותר. אם צמאים מאוד, קיימת ירידה חדה בתאבון, ואז צורכים יותר שומן ואמנם, מחקרים הראו כי כאשר קיימת מצוקת שתייה, גוברת צריכת המזון.
  3. התייבשות מגבירה צריכת מזון עתיר בשומן. הסיבה לכך היא שקיימת ירידה בתאבון ואז הגוף מפצה על כך בצריכת יתר של שומן, כדי להגיע לקלוריות הדרושות. פירוק השומן מגביר את הייצור הפנימי של המים, ומשפר את ההידרציה בגוף. מצד שני, צריכת יתר של שומן מובילה להשמנה.

 

אוכל ושתייה כמו תמיד, ילכו להם יחדיו, ועדיף השילוב בין אוכל בריא ומים.

רוצה את בר המים אצלך בבית? צריך רק להשאיר פרטים ונציגינו יחזרו אליך בהקדם

*אופס, שכחת להכניס את השם שלך
*אופס, שכחת להכניס את הטלפון שלך הזנת טלפון לא תקין
*אופס, שכחת להכניס את האימייל שלך הזנת מייל לא תקין
תודה על פנייתך נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם
חלה תקלה בשליחת הטופס. אנא נס/י שוב במועד מאוחר יותר.