בריאות

מאת:

צוות הבלוג

תאריך:

20/6/17

חשיבות שתיית מים בקרב ילדים מעל גיל שנה

מחקרים רבים מצאו כי ילדים לא צורכים את כמות המים הדרושה להם - אפילו לא כמות שקרובה לה. מדוע זה קורה? מדוע חשוב שילדים מעל גיל שנה יצרכו כמות גדולה של מים במיוחד? כיצד מזהים חוסר שתייה מספקת? ומהי בכלל הכמות האידאלית? אם אתם הורים לילדים, הכתבה הזו היא בשבילכם

כתבה מאת: רותי אליאב-לטר דיאטנית קלינית MSc ומידענית רפואית

בעוד שעד גיל שנה, התינוק קיבל נוזלים בצורה מיטבית ע”י הנקה, תרכובות מזון, בקבוקי מים ע”י ההורים. בגיל שנה צריכת המים שלו הולכת ופוחתת. זאת בעיקר עקב העובדה שהוא מתחיל לפתח עצמאות, העדפות אישיות ולא תמיד מסכים לשתות בעצמו. הוא הולך לגן ולא תמיד שותה שם בתדירות שהיה שותה בבית בחיק האם, הוא נמצא יותר בחוץ, משתתף יותר בפעילויות, מוציא יותר אנרגיה, וחשוף לאיבודי מים גדולים יותר.

למרות החשיבות שבשתיית מים, סקרי אוכלוסייה שנעשו בעולם מצאו כי ילדים מעל גיל שנה, לא מגיעים לכמות השתייה המומלצת להם מידי יום.

חלק מהסיבות לכך שילדים צורכים פחות מים ממבוגרים הוא שהמים אינם זמינים להם והם תלויים לחלוטין ב”חסדי ההורים” והגננת. בנוסף, ילדים לא אוהבים את טעמם של המים, במיוחד אם הרגילו אותם לשתייה מתוקה.

מדוע חשוב להקפיד על שתייה מספקת של מים בקרב ילדים מעל גיל שנה?

  1. למען העתיד

    – ילדים מפתחים הרגלים בתקופת הילדות, שישרתו אותם כל החיים, לכן חשוב לחשוף אותם להרגלי שתייה נאותה, ולטעם המים כבר מגיל צעיר. זאת, עוד לפני שייחשפו לשתייה ממותקת המגבירה סיכון להשמנה ולמחלות הקשורות לה בעתיד.

  2. כדי שיעבור להם יום טוב יותר בגן

    – מחקרים מצאו כי ילדים שאינם שותים מספיק נוטים להיות עייפים יותר, עצבנים, חסרי סובלנות, לעיתים תוקפניים ולא מרוכזים. לעומת זאת כאשר הילדים שותים במסגרת הפסקות יזומות, הריכוז, הזיכרון, המוטוריקה, הזיכרון המנטאלי וביצועים נוספים משתפרים.

  3. למנוע התייבשות

    – בהשוואה למבוגרים, פעוטות רגישים יותר למצבי התייבשות עקב כך שהם פעילים מאוד פיזית ותלויים לחלוטין בהורים ובגננת באספקת הנוזלים.

מהי כמות הנוזלים המומלצת לפעוטות מידי יום?

ילדים בגילאי שנה עד שלוש צריכים לשתות 1.3 ליטר נוזלים ביום. השתיה המועדפת היא מים, עם עדיפות למים קרים, הם פשוט טעימים להם יותר, לעומת מים בטמפרטורת החדר. כמו כן, כדי להמשיך ולעודד אותם לשתות מים, ניתן להכין יחד איתם קנקן שתייה המכיל מים קרים, פלחי הדרים כמו לימון, תפוז, גבעול של נענע או לואיזה ועוד. הוספת טעם למים תעזור בעידוד השתייה, במיוחד אם הילדים השתתפו בהכנתם.

2R6A0490

מהם הסימנים שהילד לא שתה מספיק בבית או בגן?

הסימן הטוב ביותר למצב הנוזלים בגוף הוא צבע השתן, בשילוב מודעות לחוש הצמא של הילד והתבוננות בו לאיתור סימנים מחשידים שאולי הוא על סף התייבשות. אם הילד מתלונן על צימאון עז גם לאחר ששתה, אם שפתיו יבשות ומתקלפות, אם לחייו אדומות מהרגיל, יש לו עצירות, כמעט לא נכנס לשירותים, צבע השתן שלו כהה ובעל ריח חריף – כל אחד מהסימפטומים הללו יכול לרמז על שתייה לא מספקת. במקרים חמורים יותר של שתייה לא מספקת קיים סיכון שהילד יגיע למצב של התייבשות.

 

מה עושים כאשר מזהים שהילד במצב התייבשות?

פעולה ראשונה הינה מתן נוזלים. על מנת להקל על ילד על פי מחקרים נמצא כי עדיף לתת נוזל ממותק כמו מים עם פטל , או תה קר. שתיה ממותקת שכזאת תגדיל את הסיכוי של הילד להתאוששות מהירה יותר וגם תגדיל את המוטיבציה שלו לשתות כאשר חש ברע. באם הילד אינו מתאושש ואנו רואים סימנים מדאיגים בהתנהגותו, יש לפנות באופן מידי לעזרה רפואית. לעיתים הילד יקבל נוזלים המכילים סוכר ומלחים על מנת להחזיר איבודים שלהם לדוגמא במצב של שלשולים והקאות.

2R6A0555

איך נעודד שתייה בקרב ילדי הגן?

עכשיו, כשאתם יודעים כיצד לגשת לנושא ומדוע הוא כה חשוב, גשו לבר המים תמי4 שנמצא אצלכם במטבח, מלאו קנקן מים ושתו את כולו יחד עם ילדיכם. לרוויה!

 

 

רוצה את בר המים אצלך בבית? צריך רק להשאיר פרטים ונציגינו יחזרו אליך בהקדם

*אופס, שכחת להכניס את השם שלך
*אופס, שכחת להכניס את הטלפון שלך הזנת טלפון לא תקין
*אופס, שכחת להכניס את האימייל שלך הזנת מייל לא תקין
תודה על פנייתך נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם
חלה תקלה בשליחת הטופס. אנא נס/י שוב במועד מאוחר יותר.